Archive for Mayıs 2017

Son Dakika: En Büyük Zam Geliyor Emekli Maaşları

En büyük zam geliyor! Emekli maaşları…

Akturkticaret.net farkıyla: Son dakika emeklilere zam açıklaması geldi. Temmuz ayında ikinci zam bekleniyor. Emekliler Derneği’nin Merkez Bankası verilerini baz alarak yaptığı hesaplamaya göre; Temmuz’da yüzde 6.57 zam alacak olan 2 milyon işçi emeklisinin en düşük maaşı bin 500 TL’ye çıkacak.

Temmuz’da 11.5 milyon emeklinin maaşına son 6 yılın en yüksek zammı yapılacak. Çünkü zammı belirleyen enflasyon ilk 4 ayda yüzde 5.7’yi aştı. Mayıs ve Haziran’da da eksi çıkması beklenmiyor. 15 Mayıs’ta açıklanan Merkez Bankası’nın beklenti anketine göre enflasyon, Mayıs’ta yüzde 0.59, Haziran’da yüzde 0.22 olacak.

93 LİRALIK ARTIŞ

Bu tahminlere göre maaşlara ne kadar zam geleceğini Emekliler Derneği’ne (TÜED) sorduk. Derneğin yaptığı hesaplamaya göre; Temmuz’da SSK işçi emeklisi ile BağKur emeklisinin maaşına yüzde 6.57 zam yapılacak. TÜED Genel Başkanı Kazım Ergün, “Böylece 2000’den önce emekli olanların (2 milyon kişi) en düşük aylığı 93 lira artarak, 1495 liraya çıkacak” dedi.

BAĞKURLU DA ALACAK

2000’den sonra emekli olanların Temmuz’da 41 lira zam alacağını ifade eden Kazım Ergün, “Bu kişilerin taban maaşı 882 liraya çıkacak. Bağkur emeklisi de yüzde 6.57 zam alacak. En düşük Bağkur esnaf emekli aylığı 77 lira artarak 1262 liraya, en düşük Bağkur tarım emeklisi aylığı ise 50 lira artarak 933 liraya yükselecek” açıklamasında bulundu.

MEMUR EMEKLİSİNE FARK ÖDENECEK

Yapılan hesaplamaya göre; memur emeklilerinin Ocak’ta aldığı yüzde 3 zam, enflasyonun altında kaldığı için önce bu fark kapatılacak. Bu da ek yüzde 3.47 zam anlamına geliyor. Ayrıca bunun üstüne Temmuz 2017’de yapılacak olan yüzde 4 zam eklenecek. Bu durumda, en düşük memur aylığı 126 lira aratarak 1784 liraya çıkacak.

GIDA DOLU ÖZEL SEPET

Emeklilerin daha çok temel gıdaya harcama yaptığını söyleyen Ergün, “Enflasyon sepeti yerine; emekli geçim endeksi hazırlanmalı. Emeklinin gerçek ihtiyaçlarını baz alan bir hesaplama yöntemine gidilmeli. Bu sepet bizi yansıtmıyor. Zam yüzdeli değil seyyanen yapılsın. Ramazan ve Kurban bayramlarında da birer maaş ikramiyesi ödensin” diye konuştu.

(Posta)

Son Dakika: İçerde Hayranlarına Kötü Haber Ölüyor

İçerde hayranlarına kötü haber! Ölüyor…

Akturkticaret.net farkıyla: Show TV’nin fenomen dizisi ‘İçerde’nin büyük finaliyle ilgili bomba iddia. İçerde’nin sonunda Yılmaz kardeşlerden biri ölüyor.. Peki kim ölecek? İşte İçerde ile ilgili yazılan o haber…

Başrollerinde Çağatay Ulusoy ve Aras Bulut İynemli’nin yer aldığı fenomen dizi ‘İçerde’nin büyük finaline dair tahminler gelmeye başladı.

Posta Gazetesi’nden Mesut Yar’ın, “Mutlu Sonla Bitmez” başlıklı yazısı şöyle:

“Aşk-ı Memnu dizisinden biri ayrılacaksa, haberi önce Matmazel’e gelirdi; ‘Matmazel, filancayı harcayacaklar!’

Önceki akşam İçerde’yi (Show TV) izlerken Yılmaz kardeşlerin yıllar sonra gelen mutluluğuna bakıp, bir parça his çokça da telaş yaptım. Mutluluk iki genç oyuncunun performansıyla çok sağlam şekilde resmedildi. Telaş ise dizinin inceden esinlendiği ‘Köstebek’in sonu aklıma gelince oluştu.

İki köstebek de ölüyordu. Hadi bizde o rakamı bire indir. Ama hissediyorum Matmazel, bu çocuklardan biri harcanacak.

Finale dört hafta kaldı. Ve bizde mutlu final yoktur Matmazel!”(Vatan)

Son Dakika: Nasa Güneşe Dokunmaya Gidiyor

NASA ‘Güneş’e dokunmaya’ gidiyor

Akturkticaret.net farkıyla: ABD Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) 2018 yazında Güneş’e ulaşacak bir uzay görevine çıkacak.

Bugün TSİ 18.00’de düzenlenecek basın toplantısıyla, Güneş’e dış çeperine gönderilecek olan uzay aracı ve görevin detayları açıklanacak.

Basın toplantısı NASA’nın internet sitesinden de canlı olarak yayınlanacak.

Solar Probe Plus adlı uzay aracı, Güneş’in atmosferi olarak da bilinen taç küreyi (korana) inceleyecek, nasıl ısındığına dair veriler toplayacak.
Taç kürede sıcaklığın 500 bin derece ya da daha fazla olduğu belirtiliyor. Güneş’in dış çeperinin iç kesimlerden neden yüzlerce kat daha sıcak olduğu hâlâ bir sır.

Güneş rüzgarı da taç küreden yayılıyor. Elektron, proton ve alfa parçacıkları içeren bu plazma dalgası dünyada yaşamı etkiliyor.

‘Hiçbir uzay aracı bu kadar sıcaklığa maruz kalmadı’

NASA’dan yapılan açıklamada, “Güneşin yüzeyinden 6.4 milyon km uzaklıkta yörüngeye oturacak Solar Probe Plus, tarihte hiçbir uzay aracının görmediği sıcaklık ve radyasyona maruz kalarak güneşin dış atmosferini inceleyecek, yıldızlarla ilgili onlarca yıldır merak edilen sorulara yanıtlar bulacak” denildi.
Elde edilecek verilerin dünyadaki yaşamı, uyduları ve uzaydaki astronotları etkileyen önemli hava olaylarının daha iyi tahmin edilmesini sağlayacağı belirtiliyor.

11.5 santimetere kalınlığında karbon bileşimli ısı kalkanı olan uzay aracının 1400 derece sıcaklığa maruz kalacağı belirtiliyor.(BBCTÜRKÇE)

Son Dakika: Mustafa Ceceliden Selim İmer Açıklaması

Mustafa Ceceli’den Selim İmer açıklaması!

Akturkticaret.net farkıyla: Mustafa Ceceli ve Selin İmer aşkında yeni gelişme var! Mustafa Ceceli sessizliğini bozdu ve ilişkilerini itiraf etti. Şarkıcı Mustafa Ceceli 9 yıllık eşi, oğlunun annesi Sinem Hanım’dan 5 gün önce boşandı. Boşanmanın hemen ardından ise Selin İmer ile yaşadığı aşk ortaya çıkmıştı.

Ortaya çıkan aşk fotoğraflarından sonra Mustafa Ceceli’nin Miami’ye gittiği biliniyordu. Ceceli sessizliğini bozdu ve bir basın açıklaması ile bu aşkı doğruladı.

İşte Mustafa Ceceli’nin Posta gazetesinde yer alan açıklaması;

Öncelikle bilinmesini isterim ki bu bizim hayatımız ve atacağımız adımlarla alakalı kimseden izin almaya gerek olduğunu düşünmüyoruz. Defalarca dile getirmeme rağmen hala anlamak istemeyenlere bir kez daha hatırlatayım; Ahmed Hulusi bir şeyh değildir, cemaati yoktur, kimsenin hayatına karışmaz.

Ahmed Hulusi ve Mustafa Ceceli

“DÖNÜNCE EVLENECEĞİZ”

Dolayısıyla ‘birlikte yanına gitmişler’ benzeri, iftiralara şaşırıyoruz. Şu anda ben Amerika’dayım Selin ise İstanbul’da. Aldığımız ortak kararı sizlerle de paylaşmak isteriz… Dönünce evleneceğiz.

AHMET HULUSİ KİMDİR?

Ahmet Hulusi islam düşünürü yazar. Tasavvuf bakış açısıyla, İslam’ı bilimsel gerçeklerle açıklamaya çalışan Ahmet Hulusi’nin kim olduğu merak ediliyor.

21 Ocak 1945 yılında dünyaya gelen Ahmet Hulusi şu an Amerika’da yaşıyor. İslam üzerine yaptığı çalışmalarıyla bilinen Ahmed Hulusi’nin kim olduğuna yakından bakalım.

72 yaşında olan islam düşünürü Ahmet Hulusi babasını kaybettikten sonra dine yöneliyor. 10 Eylül 1963 tarihinde babasını kaybeden Ahmet Hulusi annesinin ısrarıyla camiye gidiyor. Kendi anlatımıyla Cuma namazında, içine gelen bir ilhamla İslam ile tanışıyor.

SOYADINI KULLANMIYOR

Ahmet Hulusi soyadını kullanmıyor. Kullanmama nedenini şöyle açıklıyor: İnsanların, kişiliğiyle değil, düşünceleriyle ilgilenmesini istiyorum. Basit beyinler yaşamlarını, kişiliklerle ve doğal sonucu olarak dedikodu ve gıybetle tüketirlerken; gelişmiş beyinler, fikirlerle ve düşünce dünyasının verileriyle ömürlerini değerlendirirler! Bu sebeple soyadımı 40 yıldır kullanmıyorum!
1997 YILINDAN BERİ AMERİKA’DA YAŞIYOR

28 Şubat öncesi şartlar dolayısıyla, eşi Cemile ile önce Londra’da bir yıl yaşayan Ahmed Hulusi, 1997 yılında Amerika’ya yerleşmiş ve halen orada yaşamını sürdürüyor.

Son Dakika: Annede Sürpriz Ayrılık

Anne’de sürpriz ayrılık!

Akturkticaret.net farkıyla: Star TV’de yayınlanan Anne dizisinin son bölümünde, sürpriz bir ayrılık yaşandı.

Sinan karakterine hayat veren ünlü oyuncu Serhat Teoman, diziye veda etti. Başrollerinde Vahide Perçin (Gönül Aslan), Cansu Dere (Zeynep Güneş), Gonca Vuslateri (Şule Akçay) ve çocuk oyuncu Beren Gökyıldız’ın (Melek) oynadığı Anne dizisinin dün akşam yayınlanan 30. bölümünde Sinan karakterinin Şule ve bebeğini korumak isterken ölmesiyle, karaktere hayat veren Serhat Teoman diziye veda etmiş oldu.

SON BÖLÜMDE NELER YAŞANDI?

Cengiz yine yapacağını yapmış, Sinan’ı en zayıf yerinden yakaladı. Zeynep ölüm kalım savaşı verirken, yanı başındaki Sinan’ın eli kolu bağlı kaldı. Sevdiğine öylece bakıp da yardım edememenin derin ızdırabını yaşadı. Bu acı tablo bile Cengiz’in intikam ateşini söndürmeye yetmedi. O depoda Zeynep’i, Sinan’ı ve hatta son olarak kendisini öldürüp her şeye son vermeyi kafasına koymuştu. Nitekim kurtulmayı başaran Sinan, Cengiz’i yakalamak için harekete geçti. Ancak Şule’yi ve bebeğini kurtarmak isterken hayatından oldu.

Son Dakika: Tarkan Zeytinliklerin İmara Açılmasına İsyan Etti

Tarkan zeytinliklerin imara açılmasına isyan etti!

Akturkticaret.net farkıyla: TBMM gündemine taşınan Zeytin Ağacı Koruma Kanunu değişikliği çevrecilerin büyük tepkisini çekti. 3 bin 573 sayılı Zeytin Ağacı Koruma Kanunu’nda yapılacak değişiklikler zeytinlik alanların tanımının değişmesine neden olacak ve zeytinlikler termik santrale, toplu konuta, sanayi tesislerine, maden ve taş ocaklarına dönüştürülebilecek.

Bugün saat 15:00’te Meclis’te görüşülecek yasa tasarısı öncesinde çevre konularına duyarlılığıyla bilinen Tarkan’dan mesaj geldi.

Sanatçı Twitter hesabından “Bir ülkenin en büyük nimeti, değeri onun doğasıdır. Zeytin ağaçları Anadolu’nun hazinesidir belleğidir. Rant için zeytin ağaçlarına kıymayın” yazarak bu yanlıştan dönülmesi çağrısı yaptı.

Son Dakika: Bu Yöntem İle 10 Dakikada Daha Beyaz Dişlere Sahip Olunabilir

Bu yöntem ile 10 dakikada daha beyaz dişlere sahip olunabilir

Akturkticaret.net farkıyla: Bembeyaz dişlerle muhteşem bir gülüşe sahip olabilmek herkesin hayali. Son günlerde birçok kişinin deneyip başarılı sonuçlara ulaştığı bir yöntem bulunuyor. Bu yönteme göre, hindistan cevizi yağı kısa sürede dişleri beyazlatıyor ve doğal olduğundan dolayı diş minesine de zarar vermiyor.

Her şey dış görünüşle alakalı olmasa da herkes muhteşem gülüşlere sahip olmak istiyor. Bazı nedenlerden dolayı çoğu insan dişler konusunda o kadar şanslı olamıyor. ABD’de yapılan araştırmalara göre yetişkinlerin %47.2’si 30 yaşına kadar dişleriyle sorunlar yaşıyor.

Newsner.com’un haberine göre; son günlerde hemen hemen herkesin denediği ve başarılı sonuçlar aldıklarını söyledikleri bir yöntem var. Bu yönteme göre kullanıldıktan 10 dakika sonra dişler olduğundan daha beyaz görünüyor.

Daha beyaz dişlere sahip olmak için ne yapılabilir?

Diş beyazlatma operasyonları bir hayli masraflı olabiliyor. Üstelik bir kez diş beyazlattıktan sonra bir yıl boyunca bu operasyon tekrar geçirilemiyor ve diş beyazlatma operasyonunun yılda bir tekrarlanması gerekiyor. Fakat hindistan cevizi yağı bu operasyonlara göre hem daha uğraşsız hem daha hızlı hem de daha doğal. Bu yönteme göre, hindistan cevizi yağı kısa sürede dişleri beyazlatıyor ve doğal olduğundan dolayı diş minesine de zarar vermiyor.

Malzemeler:

1 yemek kaşığı hindistancevizi yağı (alternatif olarak susam yağı)

Nasıl yapılıyor?

Dişleri fırçalamadan önce bir yemek kaşığı hindistan cevizi yağı 10 dakika boyunca ağızda çalkalanır. Yağ, ağızdaki salya sayesinde dişlerde ince ve beyaz bir tabaka oluşturur. En önemli nokta ise ağzı doğru bir şekilde çalkalamak. Ağızdaki toksinleri emmesi ve ağzı temizlemesi için dişe, diş etlerine ve dile hindistan cevizi yağı değmelidir. 10 dakikanın ardından hindistan cevizi yağı lavaboya çıkartılır.

Yöntem Hindistan’da yıllardan beri çoğu kişi tarafından sıkça kullanılıyor.

Yöntemin amacı hindistan cevizi yağının içerdiği maddeler sayesinde ağızdaki bakterileri öldürmek. Aynı zamanda bu maddeler ile dildeki ve diş etindeki bakteriler de yok oluyor.

Deneyenlerden etkili sonuç

Yöntemi deneyen birçok kişi başarılı sonuçlar aldıklarını söylüyor. Hatta bu yöntemi destekleyen bilimsel bir makale bile bulunuyor.

Tabiki hindistancevizi yağının dişleri saniyeler içinde beyazlatması beklenemez. Ancak bu araştırmaya göre yöntem sayesinde dişlerde uzun vadede inanılmaz gelişmeler görülüyor.

Rize Web Tasarım İlk Sayfa Seo Rize Günübirlik Turlar www.hosttescil.com